Uznany przez magazyn “Time” za jednego ze 100 najważniejszych “innowatorów” bieżącego stulecia, Tariq Ramadan jest jednym z głównych współczesnych uczonych muzułmańskich, którego idee spotykają się z entuzjastycznym odzewem szczególnie wśród młodych wyznawców islamu z Europy oraz Ameryki Północnej. Jego pierwsza praca adresowana do szerokiego kręgu odbiorców (poprzednie książki tego autora dotyczyły wąskich i specjalistycznych zagadnień prawa muzułmańskiego, doktryny religijnej oraz filozofii Wschodu i Zachodu) stanowi pasjonującą bibliografię Proroka Muhammada, skupiającą się na duchowym oraz etycznym wymiarze nauczania jednej z najważniejszych postaci w dziejach ludzkości.
Książka oferuje świeże i przenikliwe spojrzenie na życie Muhammada, pełne trudu, wyzwań oraz niezwykłych wydarzeń. Jest ona z jednej strony rodzajem intymnego portretu osoby niezwykle skromnej, wrażliwej i delikatnej, a z drugiej – kroniką opisującą losy pełnego determinacji i oddania sprawie przywódcy, założyciela potężnego imperium, lidera jednej z największych wspólnot, religii i cywilizacji. Praca stanowi jednocześnie analizę znaczenia przykładu, który niósł z sobą Prorok w kontekście najbardziej palących, kontrowersyjnych zagadnień dla współczesnego świata oraz dla islamu (ubóstwo, rola kobiet, muzułmańskie prawo karne, wojna, rasizm, relacje międzykulturowe i międzyreligijne itd.). Dobierając fakty oraz opowieści składające się na skomplikowany, głęboki i niezwykle bujny obraz duchowości Muhammada autor zadaje pytanie o to, w jaki sposób jego życie wciąż pełni rolę – lub w jaki sposób może zacząć ją odgrywać na nowo – przykładu, wzorca, inspiracji, dzięki którym muzułmanie będą w stanie uwolnić się od czystego, „sztywnego” formalizmu, w który niekiedy popadają w swojej wierze, na rzecz autentycznej duchowości oraz pełnej zaangażowania i kreatywności obecności w życiu społecznym.
„Tariq Ramadan jest muzułmańskim Marcinem Lutrem”.
– Paul Donnelly, „The Washington Post”
„Praca Tariqa Radamana wejdzie do annałów myśli muzułmańskiej”.
– „Le Monde Diplomatique”
„Wśród postępowych głosów podejmujących wyzwania pluralizmu religijnego, niewiele brzmi wyraźniej i ma większe znaczenie niż głos Ramadana”.
– „The Boston Globe”
„Ramadan to wiodący muzułmański intelektualista w Europie”.
– Alan Wolfe, „The Chronicle of Higher Education”
„Między innymi dzięki Ramadanowi islam ma szansę stać się integralnym elementem europejskiego pejzażu religijnego”.
– „Time”
Tariq Ramadan jest pracownikiem naukowym w St. Antony’s College w Uniwersytecie Oksfordzkim oraz w londyńskiej Fundacji Lokahi. Autor między innymi następujących książek: To Be a European Muslim, Islam, the West, and the Challenges of Modernity, Western Muslims and the Future of Islam, What I Believe oraz The Quest for Meaning.
- Podziękowania
- Wstęp
- 1. Spotkanie z sacrum
- 2. Narodziny i nauka
- 3. Osobowość i poszukiwania duchowe
- 4. Objawienie, wiedza
- 5. Przesłanie i przeciwności losu
- 6. Opór, pokora i wygnanie
- 7. Wyzwania, wyniesienie, nadzieje
- 8. Hidżra
- 9. Medyna, życie i wojna
- 10. Nauki i porażka
- 11. Podstępy i zdrada
- 12. Sen, pokój
- 13. Powrót do domu
- 14. Tam, w domu…
- 15. Spłacony dług
- 16. W historii, na wieczność
Sprzedaż realizowana jest za pośrednictwem księgarni „Awerroes”
Tytuł: Śladami Proroka. Lekcje z życia Muhammada
Autor: Tariq Ramadan
Przekład: Katarzyna Gawlicz, Jakub Maciejczyk, Marcin Starnawski
Wydawca: Instytut Studiów nad Islamem
Miejsce wydania: Wrocław
Rok wydania: 2011
Ilość stron: 258
Cena: 33 zł